Rýchla a kvalitná kombinácia, ktorú zvládnete v zdraví. Vybavíme náročné víza, máme perfektne zvládnutú logistiku a našimi partnermi sú naši dlhoroční kamaráti, ktorí zabezpečujú našu bezpečnosť. Všetky povolenia sú taktiež súčasťou zájazdu. Nezabudli sme na nič!
Program:
1. deň:
Odlet do krajín, o ktorých sa hovorí. Putujeme po stopách Alexandra Macedónskeho a vy si môžete pustiť ako motiváciu podcast, autora tohoto zájazdu. Pristávame v hlavnom meste Iránu, v Teheráne. CK do Iránu realizuje najviac zájazdov na Slovensku aj v Čechách a napriek vynikajúcemu programu sme sa zamerali na vašu bezpečnosť. Teherán je krásne položený pod horami pohoria Alborz. Z moderného letiska Imáma Chomejního sa do tridsať kilometrov vzdialeného centra presúvame prenajatou dopravou s našimi kamarátmi, s ktorými spolupracujeme desaťročia.
2. deň:
TEHERÁN: prehliadka 12-miliónovej metropoly Iránu. Štyridsaťpäť metrov vysoká veža Azadi patrí k ikonám Teheránu. Chudobný južný Teherán je jedným veľkým bazárom – najväčším v Iráne. Severný Teherán je luxusom so širokými bulvármi. Prejdeme oba. Tieto dva svety rozdeľuje bulvár Vali Asr (kedysi známy ako bulvár Pahlaví). Biely palác, bývalá oficiálna rezidencia posledného perzského Šáha. Navštíviť Biely palác je ako ocitnúť sa v časovej kapsule. Cítiť tu luxus šáhovej doby, miestnosti zdobia vzácne koberce, krištáľové lustre z Československa, keramika, dary od kráľovských rodín či prezidentov, nechýba tu ani prvý televízor v Iráne, nábytok alebo obrazy. Elektromobilom do Zeleného paláca, ktorý skrýva krásne zákutia, okázalé sály, luxusná jedáleň, kúpeľňa a napokon aj výhľad na Teherán. Námestie Tadžriš a svätyňa Emamzáde Sáleh. Na jar sa tu predávajú nezrelé mandle, zelenina, kyslé ringloty, na jeseň zase sladké datle a obrovské granátové jablká.
Námestie Imáma Chomejního je srdcom južného Teheránu. Národné historické múzeum, ktoré nás prevedie od hlinených tabuliek posiatych klinopisom ku soche býka z Čongha Zanbílu a neskôr ku kamenným stélam z Urartu či Asýrie, či k nádherným reliéfom starovekej Perzie. Poznáme to tu a ukážeme vám to najlepšie. Ak bude otvorené plánujeme navštíviť aj múzeum šperkov umiestnené v budove Národnej banky, teda Bank Melli. O múzeu sa hovorí ako o najväčšej zbierke šperkov na celom svete. Uvidíte tu perzské korunovačné klenoty, páví trón, druhý najväčší diamant sveta Daria-i-Noor so 182 karátmi, najväčší ružový diamant Noor-ul Ain a napokon aj náhrdelníky, tiary, zlaté doplnky a nesmierne fascinujúce výrobky klenotníkov a zlatníkov.
Na obed nebíčko v papuľke v Moslem Restaurant, ktorá leží na prahu teheránskeho bazáru. Vyskúšajte Albaloo Polo, čo sú kúsky kuracieho mäsa s vynikajúcou ryžou a k tomu misku višní.
Po obede navštívime palác Golestán, odkiaľ vládla perzská dynastia Kadžarovcov počas celého 19. storočia. Palác s vežami badghírmi je pod patronátom UNESCO. Vo výklenku medzi stĺpmi sa vyníma vzácny mramorový trón a celý priestor vypĺňajú tisíce malých zrkadielok, aby sa znásobila krása a rozprávkovosť priestoru.
Z paláca stačí spraviť len niekoľko desiatok krokov a odrazu ste v teheránskom labyrinte zvanom Bazar-e Bozorg, teda Veľký bazár.
Čas na voľné potulky a klebetenie so vzdelanými Iráncami. Kaviareň Loghanteh, ktorá stála v Teheráne už v roku 1906 a je veľmi pekne zrekonštruovaná. Šafránová zmrzlina? Smrtka na americkej ambasáde? Teherán za tie desaťročia poznáme v CK dokonale a sme k vašim službám.
3. deň:
Dokončenie prehliadky transfer na letisko a odlet do Kábulu. Pristávame v horách Hindukúša v jednej z najvyššie položených metropol planéty. Máme všetky povolenia, víza, zaregistrujeme sa a prenajatou dopravou vyrazíme do centra mesta. Ubytovanie v hoteli s teplou vodou, wifi a výbornými raňajkami. Odchod do reštaurácie a úžasný jahňací kebab s čerstvým afgánskym chlebom.
4. deň:
Prehliadka Kábulu, mesta uloženého na brehoch rieky Kábul. Vyjdeme hore na kopce, odkiaľ máme na šesťmilionové mesto z vtáčej perspektívy perfektný výhľad. Obrovská vlajka islamského emirátu Afganistan. Neslávny bazén, kde vláda vešala svojich protivníkov. Prechádzka po vtáčom bazáre, kde si Afgánci kupujú svojich domácich miláčikov – vtáčiky rôzneho druhu. Dáte si masáž? Dáte si na mieru ušiť šalvar kamíz, afgansky kroj (cena cca 30 eur). Cintorín a najkrajšia safavidovská architektúra mesta. Svätyňa Šakti s modrými glazovanými dlaždicami. Verí sa, že miesto navštívil prvý Imam Ali, ktorý sa prišiel pozrieť na plášť proroka Mohameda. Silná atmosféra.
Na obed národné jedlo Afganistanu „Kabulské pulao“ v najlepšej reštaurácii mesta.
Vrcholom bude návšteva krásnych záhrad prvého mogulského panovníka Babura. Na vrchole záhrad pod kopcami sa nachádza aj mauzóleum vojvodcu. Sem prichádzali aj jeho potomkovia a Šáh Džahán, ktorý okrem iného postavil v Agre slávny Taj Mahal aj tu z rovnakého materiálu postavil mešitu. Ide o pokojné, doslova posvätné miesto a vám sa bude zdať, že všetko, čo ste o Afganistane počuli, nie je pravdou.
5. deň:
Prenajatým autom vyrážame krížom cez hory Hindukúša do centrálneho Afganistanu. Nádherná štvorhodinová cesta do hôr. Prichádzame do Bamijánu, ktorý je centrom Hazaradžadu kde predominantne žije etnikum Hazarov, ktorí sú šiítskeho vyznania. Náš hoteliér je extrémne milý človek.
Našim cieľom je pozrieť si „Údolie Bohov“ hlavne, dvoch veľkých Budhov zo 6. a 7. storočia, ktorých však vládne hnutie v roku 2001 zničilo. Aj tak ide o veľmi impresívne miesto pod patronátom UNESCO a najzápadnejšie miesto, kam sa budhizmus dostal. Následne vyrazíme k Shahr e Gholghola, mestskej citadele na kopci, ktorú však Džingischán v roku 1221 zničil a odvtedy ju volajú „Mesto výkrikov“. Ide o veľmi zaujímavé miesto so starými ruinami palácov a mešít a krásnym výhľadom na Budhov a Hindukúš. Prejdeme sa políčkami, kde domorodci v tvrdých podmienkach pestujú rôzne plodiny. Noc v jednoduchom, ale bezpečnom hoteli.
6. deň:
Národný park Band-e Amir sa nazýva aj Grand Canyonom Afganistanu. Jazerá farby lapis lazulitu, vzácneho drahokamu, ktorý bol odjakživa silným vývozným artiklom tohto územia. Lapis lazuli pod pre starodávne civilizácie najcennejšou komoditou na svete a vo veľkom ho využívali trebárs v najstarších mestách sveta ako Ur, Uruk, Damašek a ďalšie. Cestou sa zastavíme aj v „Červenom meste“ vysoko nad údolím. Návrat do Kábulu.
7. deň:
Voľnejší deň v Kábule a jeho okolí. Čas na nákup suvenírov. Najväčšia mešita Pul-e Khishti. Pošlete dnes pohľadnicu? Kúpite si magnetky či lapis lazuli? Navštívite múzeum? Kabul je obrovské pulzujúce mesto a je tu čo robiť.
8. deň:
Odlet do Islamabadu hlavného mesta Pakistanu. ISLAMABAD vyrástol hneď vedľa staršieho a historickejšieho mesta Rawalpindi a je akousi ukážkou toho, že aj Pakistan môže byť moderná krajina. Na letisku nás čaká náš dlhoročný partner a my opäť meníme krajinu a ideme naplno. Mesto má pravidelné bloky ulíc, štvrte oddelené cestami a všetko je tu akési upravené. Islamabad je pomerne zeleným mestom, krčí sa pod kopcami a vďaka nim má o trochu lepšiu klímu. Najzaujímavejšou pamiatkou mesta ja mešita kráľa Faisala ležiaca na konci moderného bulváru. Islamabad je zaujímavé vidieť, aby si ho človek mohol porovnať. Transfer do Lahore.
9. deň:
LAHORE: kultúrne centrum Pakistanu vystavané mughalskými panovníkmi. Najhistorickejšíe funkčné a najkrajšie mesto Pakistanu jednoducho nesmiete vynechať. Spája v sebe históriu Mughalov, a tak tu dnes nájdete vzácnu pevnosť Lahore Fort, nádhernú mešitu Badshahi, ale aj hrobku mugalského panovníka Džahangíra či Šalimarské záhrady. Lahore však skrýva o mnoho viac. Jeho labyrint starých uličiek bude patriť medzi najväčšie zážitky z celého Pakistanu. Pouličné jedlo, krivoľaké aleje, ošarpané štvrte a v nich ukryté staručké domy haweli či minarety mešít. Objavte hradby s bránami, bazár Anarkali naplnený chaosom a napokon spomaľte vo fantastickom historickom múzeu, ktoré patrí medzi najlepšie v celom Pakistane.
O meste Lahore sa dozviete viac v našom blogu .
10. deň:
Posledný deň na fantastickej ceste. Máte úplne iný pohľad na svet a dianie okolo nás. Dokončenie prehliadky Lahore a zároveň rezervný deň v prípade posunutých letov alebo iných nepredvídateľných okolností. Transfer na medzinárodné letisko Allama Iqbala a odlet domov.
11. deň:
Prílet domov, stretnutie s rodinou, priateľmi a zdieľanie zážitkov a akých sa im ani len nesnívalo. Krátka no emočne intenzívna cesta.